АТ "ОБ'ЄДНАНА ГІРНІЧО-ХІМІЧНА КОМПАНІЯ" | Новини | Ексклюзивне інтерв'ю Олександра Гладушко агентству "Інтерфакс-Україна".

Ексклюзивне інтерв'ю Олександра Гладушко агентству "Інтерфакс-Україна".
Ексклюзивне інтерв'ю Олександра Гладушко агентству "Інтерфакс-Україна".

02.09.2015

Перший заступник гендиректора ОГХК Олександр Гладушко: Ми нарощуємо виробництво і прибуток, незважаючи на протидію Group DF Фірташа  
 
Ексклюзивне інтерв'ю першого заступника генерального директора державного підприємства (ДП) "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (ОГХК) Олександра Гладушко агентству "Інтерфакс-Україна".
 
Питання: У серпні виповнився рік, коли постановою уряду ДП "ОГХК" були передані майнові комплекси Вільногірського ГМК і Іршанського ГЗК. Які досягнення нового управлінського складу?
 
Відповідь: На мій погляд, головне досягнення полягає в тому, що нам вдалося виконати покладене на нас урядом завдання: повернути комбінати в держвласність. Ми зберегли колектив, і всі соціальні зобов'язання виконуємо в повному обсязі. Зарплата наших співробітників в середньому за перше півріччя зросла на 15-18%. Фонд оплати праці до кінця року збільшиться на 12 млн грн - це одна з найбільш витратних статей нашої компанії.
 
Зазначу, що у компанії були певні складнощі через спроби колишнього орендаря - Group DF - дестабілізувати ситуацію на комбінатах. При цьому керівництво компанії Group DF прогнозувало нам зупинку виробництва спочатку в червні, потім - до осені, але цього не сталося. Випуск продукції триває, незважаючи на всі протидії. Більше того, випуск продукції у серпні збільшився.
 
Питання: Як ви оцінюєте управління Вільногірським ГМК і Іршанський ГЗК орендарями від Фірташа (Group DF - ІФ)?
 
Відповідь: Головною претензією уряду до екс-орендаря - "Кримського титану" – були мінімізовані надходження до держбюджету - не більше 100 млн грн на рік. При цьому уточню, що Об'єднаною гірничо-хімічною компанією тільки в першому півріччі поточного року перераховано до бюджетів усіх рівнів 170 млн грн. У січні-червні бухгалтерський прибуток ОГХК склав 207 млн ​​грн.
 
Нагадаю, що раніше компанія "Кримський ТИТАН" , яку контролює Group DF Дмитра Фірташа, заявляла, що чистий прибуток Вільногірського гірничо-металургійного комбінату (ВГМК, Дніпропетровська обл.) І Іршанського гірничо-збагачувального комбінату (ІГЗК, Житомирська обл.), цілісні майнові комплекси (ЦВК) яких з 2004 року по вересень го по 2014 року перебували в оренді ПрАТ "Кримський титан", в 2013 році склав 36 млн грн. Зазначу, що тоді ситуація на ринку титану була набагато кращою в ціновому відношенні.
 
Домогтися сьогоднішніх результатів було дуже складно. І не тільки тому, що ми все починали з нуля і ледве встигали відбиватися в судах від позовів колишнього орендаря, а також виділити і повернути під управління держави майно комбінатів.
 
На ринку титанової продукції в даний час – глибока криза, серйозне падіння цін (до 40%), викликане масштабним перевиробництвом і падінням попиту. Світові титанові компанії буквально виживають в цих умовах, поглинаючи один одного, знижуючи видобуток і звільняючи співробітників, щоб хоч якось мінімізувати втрати. Важко навіть уявити, що було б зараз з нашим шеститисячним колективом, аби він перебував у приватній власності в цей складний час.
 
Нещодавно компанія Daewoo, яка є нашим партнером, оголосила про скорочення 3000 співробітників, залучених в нашу галузь. Ірландська компанія Kenmare Resources Plc, що видобуває рутил, ільменіт і циркон на шахті Мома в Мозамбіку, в лютому 2015 року також оголосила про скорочення 15-20% співробітників, оскільки інші зусилля по скороченню витрат виявилися недостатніми для компенсації низьких цін на мінеральні піски.
 
Питання: Конкретизуємо виробничі результати: які обсяги видобутку і продажів титановмістних руди на ваших ГЗКах у поточному році?
 
Відповідь: Ми поки не задоволені рівнем виробництва і реалізації продукції комбінатів, тому що вони далекі від потенційно можливого рівня. Так, у січні-липні філією "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" вироблено 141 тис. т ільменітового концентрату, реалізовано - близько половини. Філія "Вільногірський гірничо-металургійний комбінат" випустила за сім місяців поточного року майже 83 тис. т ільменітового концентрату, реалізувала також близько половини цих обсягів. Виробництво цирконієвого концентрату склало 14,5 тис. т, реалізовано - більше 10 тис. т. ВГМК виробив 27,8 тис. т рутилового концентрату, з яких продано 15,3 тис. т. Порівнювати ці підсумки з аналогічними показниками 2014 ми не можемо, так як на той момент не керували підприємствами.
 
Питання: А які запаси родовищ, скільки зможуть працювати підприємства?
 
Відповідь: У філії "Іршанський ГЗК" в розробці знаходяться три кар'єри, а також Лемненська ділянка, на якій яка переробляються хвостосховища, сумарною потужністю понад 1300000 т умовного товарного ільменітового концентрату. Вироблення даних ділянок варіює від 2017 до 2026 року року.
 
Перспективною є Букинська ділянка на Межирічному родовищі, запаси якого розраховані на 30 років, але вона потребує інвестицій у розмірі близько $10 млн. Також в Житомирській області цікавими з погляду видобутку є Злобицьке і Тростяницьке родовища - запаси останнього оцінені в 2,5 млн т ільменіту з високим вмістом його в пісках.
 
Філія "Вільногірський ГМК" зайнята розробкою Північного і Південного кар'єрів на Малишевському родовищі аж до 2021 року. Очікуваний обсяг отриманої продукції становить 33400000 т руди. З цього обсягу буде отримано орієнтовно 870 тис. т ільменіту з вмістом TiO2 не менше 63%, 320 тис. т рутилу, а також 190 тис. т циркону.
 
Питання: Чи правдива інформація, що ОГКХ позбавлена ​​перспективної частини запасів – Матронівського родовища, ліцензія на розробку якого належить "Кримському титану"?
 
Відповідь: Матронівську ділянку дійсно за деякими оцінками вважають перспективною для Вільногірського ГМК. Але підприємство технічно оснащене під збагачення інших титанових руд, ніж на Матрон-Аннівській  ділянці. Нині ліцензія на його розробку дійсно належить компанії Group DF. Але проект вимагає інженерного рішення, якого на даний момент немає, і на його реалізацію необхідні значні інвестиції.
 
Питання: Враховуючи зниження обсягів видобутку та реалізації продукції через ситуацію на зовнішніх ринках, чи плануються скорочення працівників? А також - у зв'язку з виробленням розроблюваних родовищ чи можна очікувати оптимізації штатів комбінатів?
 
Відповідь: Оскільки на Вільногірському ГМК роботи на розроблюваних ділянках - Південному та Північному кар'єрах, вистачить на найближчі шість років, на Іршанському ГЗК - на 10 років, то скорочення працівників або оптимізація штатів на цей період не планується. Хоча коли ми проаналізували ситуацію на комбінатах після їх повернення в державну власність, то виявилося, що штат співробітників на окремих ділянках занадто роздутий. Деяку оптимізацію ми провели і продовжуємо проводити. У тому числі, переучувати працівників на суміжні професії, щоб не вдаватися до скорочення.
 
Питання: До 2004 року ВГМК досить перспективно займався виробництвом оксиду гафнію. Яка за цей рік розпочата робота по відновленню  гідрометалургійного комплексу? Чи планує держава повернути істотну частку на світовому ринку рідкоземельних металів?
 
Відповідь: Про відновлення даного виробництва мова поки не йде, оскільки істотно застаріло як обладнання, так і сама технологія виробництва даного продукту. З цієї причини попередній орендар - "Кримський титан" - зупинив випуск оксиду гафнію практично відразу після свого приходу на ВГМК. У цього напрямку негативна економіка: виробництво вкрай збиткове - такою була їхня позиція. І поки відновити дане виробництво не можливо.
 
Але в перспективі ми розглядаємо будівництво нового виробництва оксиду гафнію. Є плани по налагодженню випуску інших продуктів металургійного ряду, однак для цього необхідно залучення значних інвестицій - на рівні десятків мільйонів доларів. До корпоратизації підприємства говорити про це складно, але вона - в наших найближчих планах.
 
Питання: Наскільки відомо, керівництво ОГХК лобіює створення масштабного об'єднання в титановій галузі. Які підприємства доцільно включити в новий титановий холдинг?
 
Відповідь: В даний час ми стримано ставимося до об'єднання підприємств титанової галузі в одну структуру. Питання досить складне, якщо врахувати фактор незадовільного стану української економіки і кризу на світовому титановому ринку.
 
Перш за все, ми побоюємося, що такі організаційні зміни викличуть нерозуміння з боку наших споживачів. Це якраз той вузько-сегментований ринок, на якому компанії заробляють репутацію протягом довгих років роботи, і до новачків тут ставляться з підозрою. За рік роботи ми це відчули на собі, адже ОГХК - молода компанія і їй доводилося буквально з нуля заробляти довіру наших споживачів. Є ризик, що, створення титанового холдингу може серйозно загальмувати розвиток компанії.
 
Другий момент: які підприємства включати в потенційний холдинг? Варіантів небагато - Запорізький титаномагнієвий комбінат (ЗТМК, переробляє ільменіт в титанову губку), а також "Сумихімпром" (виробляє двоокис титану з ільменіту і добрива). Обидва підприємства в даний час обтяжені претензіями з боку структур Group DF. Навряд чи їх включення в титановий холдинг в нинішньому вигляді додасть синергії спільному бізнесу і зробить холдинг більш успішним і привабливим.
 
Питання: Наскільки, на вашу думку, ефективно зможуть працювати підприємства різної спрямованості - і хімічної, і металургійної - в одній структурі?
 
Відповідь: Мені відомі приклади кооперації видобувних компаній на ринку титанової сировини. Багато компаній замикають на собі видобуток та виробництво, наприклад, хімічне, або видобуток і випуск металургійної продукції. Таких злиттів багато, вони проходять останнім часом часто. Пробують зайти на титановий ринок і сировинні компанії, раніше не зайняті у видобутку ільменіту, а присутні в секторі видобутку залізних руд.
 
Разом з тим зазначу, що з компаній, які керували б інтегрованим виробництвом - і двоокису титану, і випускали б металургійну лінійку титанової продукції - не так багато. Наприклад, цим займається компанія Cristal Global. Об'єднувала також свого часу під одним крилом металургійне і хімічне виробництво компанія Дюпон, але потім відмовилася від випуску металевого титану, а в липні 2015 року вивела в окремий підрозділ і виробництво двоокису титану з метою залучення коштів під цей проект.
 
На моє переконання, об'єднання видобувних активів і виробників продуктів з більшою доданою вартістю в даний час не дуже вдала ідея, бо вона дозволяє розвиватися переробці, як правило, на шкоду видобутку. А в кризу, яку ми зараз спостерігаємо, коли ціни на кінцеві продукти обвалюються, страждають обидва напрямки. І справитися з даною ситуацією в компанії набагато складніше.
 
Ми сподіваємося, що незабаром ринок титану все ж вийде з крутого піке, в якому він зараз перебуває. І ми зможемо не тільки залучити інвестора в наш титановий сегмент, але й заявити усьому світові наші нові амбіції в цьому глобальному бізнесі.
 
Як повідомлялося, ДП "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (ДП "ОГХК") почало фактичну діяльність з серпня 2014 року, коли урядом України було прийнято рішення про передачу йому в управління майнових комплексів Вільногірського гірничо-металургійного комбінату і Іршанського гірничо-збагачувального комбінату.
 
ДП "ОГХК" за підсумками січня-березня 2015 отримало 44866 млн грн чистого прибутку.
 
Філія "Іршанський ГЗК" має потужності з випуску 500 тис. т ільменітового концентрату на рік. Спад на світовому ринку титану в останні кілька років не дозволяв комбінату виробляти більше 250-300 тис. т ільменіту в рік. Продукція ІГЗК затребувана переважно серед виробників двоокису титану.