АТ "ОБ'ЄДНАНА ГІРНІЧО-ХІМІЧНА КОМПАНІЯ" | Новини | Чому склади «ВГМК» переповнені основною продукцією

Чому склади «ВГМК» переповнені основною продукцією
Чому склади «ВГМК» переповнені основною продукцією

24.11.2016

Начальник відділу збуту ДП «ОГХК» Олексій Мороховець: чому склади «ВГМК» переповнені основною - Як Ви оцінюєте ситуацію зі збутом титанової продукції на світових ринках?
- Ринок, що застосовує наш основний продукт - ільменіт, як і раніше, перенасичений. Це серйозно позначилося на нашій компанії - комбінати ДП «ОГХК» не завантажені на повну потужність, а на складах накопичено залишки нереалізованих обсягів титанового концентрату.
Особливо сильно криза відчувається в сегменті так званого «металевого» застосування титану - в сфері виробництва титанової губки, шлаку, злитків. Традиційно цю продукцію філії «ВГМК» споживали російські та казахські переробники - ВСМПО «Авісма», Усть-Каменогорський титано-магнієвий комбінат, а також Запорізький титано-магнієвий комбінат (ЗТМК).
За останні пару років поставки в напрямку Росії різко знизилися, це підтвердив і наш покупець - компанія «Авісма». Позначилися бойові дії на сході України, зіпсовані торгові відносини між нашими країнами. Загальносвітова сировинна криза не дозволяє швидко переорієнтувати обсяги продукції на інші ринки. З цієї причини наша філія «ВГМК» зазнає серйозних труднощів зі збутом ільменіту - склади комбінату переповнені цією продукцією. Наприклад, на 1 листопада нереалізованими на «ВГМК» залишалися 104 тис. т ільменітового концентрату.
На щастя, попитом користуються інші продукти філії «ВГМК» - цирконовий, рутиловий концентрати, а також порошкові концентрати, але при нарощуванні виробництва цих концентратів зростають і обсяги нереалізованого ільменіту.
- Який стан справ з реалізацією продукції на філії «ІГЗК»?
- На цьому підприємстві ситуація зі збутом значно покращилася в третьому кварталі цього року - китайські споживачі зацікавилися Іршанський ільменітом. Це дозволило серйозно розвантажити склади підприємства. Станом на 1 листопада нереалізованими на «ІГЗК» залишалися всього 16 тис. т ільменіту. І ми дуже задоволені тим, що після 10 років ізоляції від світових ринків Іршанський комбінат відновив статус експортера (раніше він забезпечував сировиною колишнього орендаря - «Кримський титан»).
Економіка підприємства вирівнялася, але залишається нагальною проблема низьких цін на продукцію. Вартість експорту ледь дозволяє покривати витрати на випуск продукції. Про розвиток підприємства не йдеться.
- Наскільки сильно погіршилася цінова ситуація на ринках збуту в останні роки?
- Істотний провал світових цін на ільменіт, рутил і циркон стався, за даними компанії Iluka, в 2013 р. Подальше падіння розтягнулося в часі аж до 2015 р. Поточний рік можна назвати стабілізуючим з точки зору цін на титанову продукцію. Але цю стабільність не назвеш такою, яка дозволяє говорити про інвестиції. Так, якщо в 2012 р вартість основної продукції - ільменітового концентрату, на різних ринках і умовах поставки коливалася в межах $400-500 за т, то в 2015-2016 р вона знизилася до $100-200. Падіння цін на циркон з 2012 по 2016 р колосальне: $1200 на т.
- Чим викликаний такий провал?
Причина - знизився попит на титанову сировину в світі. Це серйозна проблема. Гравці не поспішають скорочувати випуск продукції, тому що побоюються «випасти» з ринку. Наша компанія - експортер, тому теж потрапляє під удар даного тренду. Споживання ільменітових руд залишається практично вдвічі меншим обсягів їх світового виробництва. Це чинить серйозний тиск на вартість продукції.
- Коли можна очікувати пожвавлення сировинних ринків, титанового зокрема?
- В умовах, що склалися, конкуренти тиснуть один на одного в ціновій політиці. Хоча, в 2016 році переробники титанових руд підвищували закупівельні ціни на сировину, щоб стимулювати видобуток. До серйозного оздоровлення ринку це поки ще не призвело. Анонсування окремими виробниками мінеральних пісків планів з запуску нових проектів ще більше погіршує ситуацію.
З цих причин провідні світові консалтингові агентства вельми стримано оцінюють перспективи зростання ринку як в ціновому, так і в натуральному вираженні. Йдеться про глибоку системну кризу, і титановий сегмент лише віддзеркалення глобальних економічних процесів. Як тільки почне пожвавлюватися, наприклад, ринок металевих руд, можна буде очікувати поступового оздоровлення і нашої галузі. Не думаю, що це буде раніше, ніж у 2018 році.